proszek bcaa

Suplementacja BCAA – zwiększ siłę i pobudzenie na treningu

Odżywka znana powszechnie, jako BCAA to jedna z najpopularniejszych form suplementacji. Przybiera różne formy i smaki, a jej działanie chwalą zarówno doświadczeni kulturyści, jak i nowicjusze na siłowni. Dodatkowo używają ją profesjonaliści, oraz sportowcy-amatorzy. Czym jest BCAA i jak na nas działa? Dlaczego znalazła się w składzie Force4Him? Czytajcie w artykule!

BCAA – co to jest?

Pod tajemniczą nazwą kryje się angielski skrót Branched Chain Amino Acids, czyli – w wolnym tłumaczeniu – aminokwasy rozgałęzione. Jaki jest skład BCAA? Ich budowa nie odbiega niczym od innych typów aminokwasów. Zawierają grupę aminową (charakter zasadowy), oraz grupę kaboksylową (odczyn kwasowy). Nie mają jednak łańcucha bocznego prostego, a ten zastępuje rozgałęziony.

Odżywcze BCAA bierze udział w syntezie białek, potęguje działanie insuliny (aminokwas L-Leucyna), jest alternatywnym źródłem energii (Izoleucyna), oraz przyspiesza regenerację (walina). Wymienione aminokwasy nie są produkowane przez organizm. Konieczne jest ich dostarczenie wraz z pokarmem i składnikami odżywczymi.

W czym znajdziemy BCAA?

mezczyzna z hantlem na siłowni

Zanim przejdziemy do suplementów, wspomnijmy, w jakim pokarmie znajdziemy te aminokwasy. Bogate w nie są produkty mięsne. Wiele naturalnej odżywki mają też jajka. Mamy również dobrą wiadomość dla fanów orzechów – one też zawierają aminokwasy rozgałęzione.

Osobom, które trenują aktywnie może ten zestaw nie wystarczyć. Wymagają one większej ilości BCAA, ze względu na nadmierny wysiłek i pracę organizmu. Zapotrzebowanie na materiały, które przyspieszą regenerację i będą źródłem energii zagospodaruje odżywka. Doceniając właściwości BCAA i wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów zawarliśmy BCAA w Force4Him w najczystszej postaci tak byście mogli cieszyć się treningiem!

Kiedy brać BCAA?

zmeczony mezczyzna na siłowni

Aminokwasy rozgałęzione w postaci odżywek zalecane są w momencie nadmiernego wysiłku, oraz ciągłego treningu. Rozpoczynając cykl powinniśmy przygotować się na niedobór BCAA, który musimy szybko uzupełnić. To z tego powodu suplement polecany jest nawet początkującym sportowcom.

BCAA chroni nasze mięśnie i dodaje energii podczas ćwiczeń. Zmniejsza do minimum ryzyko wyczerpania zapasów glikogenu. Taka sytuacja może spowodować, że nasz organizm zacznie rozkładać białka mięśniowe, a to powoduje spadek ilości tkanki mięśniowej. Ćwiczymy więcej – kurczymy się. Przy suplementacji BCAA omijamy to ryzyko.

Odżywka sprawdzi się nie tylko dla ludzi, którzy chcą mieć piękne mięśnie. Jeżeli naszym celem jest zrzucenie tkanki tłuszczowej, to musimy pamiętać, że organizm ma swoje granice. W przypadkach wyczerpania nie będzie spalał tłuszczu, a korzystał z naszych mięśni. Nasz wysiłek może, więc iść na marne.

Jak stosować BCAA?

mezczyzna z suplementami

BCAA możemy stosować często, zarówno przed jak i w trakcie samego treningu. Jeżeli oczekujemy energii już w momencie rozpoczęcia działań, przyjmijmy aminokwasy na 30 minut przed jego początkiem. To czas, który pozwoli na spokojne przyswojenie substancji odżywczych przez nasz organizm.

W trakcie wysiłku również możemy stosować BCAA. Tu zalecamy szybko-przyswajalną formę w postaci płynu. Szybko odzyskamy energię i będziemy mogli dalej pracować nad sylwetką. Często przyjmowaną formą jest też stosowanie aminokwasów po treningu. Warto jednak odczekać 15-20 minut.

Częste stosowanie nie oznacza, że możemy faszerować się odżywką non-stop. Dzienna dawna (w zależności od intensywności naszego wysiłku) nie powinna przekraczać 20, a w niektórych wypadkach 50 gramów. O odpowiednią suplementację warto zapytać doświadczonych kulturystów, albo trenera personalnego. To on doradzi, czy brać BCAA przed czy po treningu, oraz jak dużą dawkę przyjąć.

Suplement dla każdego

Jakie są efekty suplementacji BCAA? Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim wspomagają odnowę powysiłkową. Szybko odzyskujemy siły, a nasze mięśnie są gotowe do dalszego działania. Spożywanie BCAA podczas treningu pozwala zmniejszyć zmęczenie ośrodkowe.

Dwa rodzaje zmęczenia

zmeczone kobiety na silowni

W tym miejscu warto na kilka chwil się zatrzymać. Zmęczenie można podzielić na dwie grupy. Pierwsza, tzw. zmęczenie obwodowe, to zmęczenie pojawiające się w naszych narządach. Odpowiada za wyczerpanie mięśniowe, którego objawami jest zmniejszenie siły, częstość skurczów, czy bóle mięśniowe.

Drugie zmęczenie, to zmęczenie centralne (inaczej ośrodkowe). To typ, który kreuje się w ośrodkowym układzie nerwowym. Przez to zmęczenie jesteśmy znużeni, mamy poczucie utraty siły, brak nam energii do działania i koncentracji. Brak motywacji do treningów wynika właśnie ze zmęczenia centralnego. BCAA sprawia, że organizm zahamowuje produkcję substancji, odpowiadających za efekt zmęczenia centralnego. To pozwoli na jego większą kontrolę i możliwości.

Aminokwasy zmniejszają też bolesność powysiłkową, która może objawiać się tzw. zakwasami, bólami mięśni, ale też w skrajnych wypadkach nudnościami i zawrotami głowy. O wpływie na zatrzymanie katabolizmu mięśniowego już wspominaliśmy. Warto dodać przy okazji, że wszystkie powyższe efekty BCAA sprawiają, że przyspieszamy spalanie tkanki tłuszczowej, której BCAA „nie chroni”. Dodatkowym efektem, który redukuje nasz poziom tłuszczu jest reakcja BCAA z termogenikami. Warto tu skorzystać z ich naturalnej formy – owoców z dużym poziomem witaminy C, ostrych przypraw, guarany, czy zielonej herbaty.

Różne formy BCAA

suplementy bcaa kapsulki

Tu pojawia się odwieczne pytanie – proszek, czy tabletki. Dotyczy ono każdego typu suplementów, ale w przypadku BCAA nie możemy go ominąć. Tak naprawdę nie ma wielkiej różnicy, czy spożywamy BCAA w formie tabletek, czy rozpuszczamy proszek w wodzie. Ten drugi ma jednak kilka zalet, które sprawiają, że doświadczeni sportowcy bardziej polecają taką formę stosowania suplementów.

Proszek, ze względu na jego formę, jest szybciej wchłaniany przez nasz organizm i przez to jego działanie jest przyspieszone. Dzienna dawka BCAA (jak podawaliśmy wyżej – w zależności od sportu) jest też dość duża, więc połykanie tabletek może obciążać niepotrzebnie żołądek i wątrobę.

Proszkowana forma BCAA nie będzie jednak odpowiednia dla każdego. To ze względu na umiejętność odmierzenia odpowiedniej dawki, czasu na jej rozpuszczenie i – co jest często bardzo ważne, by nie zrazić do suplementów szczególnie osoby początkujące – ma specyficzne walory smakowe.

BCAA w wielu smakach

suplementy smakowe

Choć na rynku dostępne są odżywki bananowe, czy czekoladowe, to pamiętajmy, że ich smak zawsze będzie smakiem odżywki. Musimy się na to przygotować, pamiętając, że bierzemy odżywki dla lepszego efektu na treningu, a nie dla przyjemności naszych kubków smakowych. W porównaniu z efektem BCAA spożywanie nawet bez dodatkowego smaku jest niczym trudnym.

Wszystkim, którzy nie lubią twardej formy tabletek kredowych, a dodatkowo nie chcą pić roztworu z proszkowanym BCAA możemy polecić jeszcze kapsułki. Te nie szkodzą wątrobie i żołądkowi, wchłaniają się stosunkowo szybko, a przy okazji – nie są niesmaczne. Ich wadą jest jednak cena, gdyż w porównaniu do tabletek (a szczególnie do proszku) są droższe. Nasza wygoda i komfort treningu jest jednak często warty swojej ceny. Zadbaliśmy o to by Force4Him miał przyjemny poziomkowy posmak. Dzięki temu jest odpowiedni dla wszystkich.

BCAA – czy warto?

suplementacja bcaaa

BCAA warto stosować bez względu na poziom zaawansowania treningów. Polecamy go szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają. Otóż, przy pierwszym pójściu na siłownię pojawia się pytanie, czy trening „na sucho” (bez odżywek), będzie lepszy od tego, wspomaganego suplementami?

W przypadku BCAA – raczej nigdy nie będzie lepszy. Aminokwasy są potrzebne naszemu organizmowi nawet bez zaawansowanych form treningowych. BCAA spożywamy codziennie, nie zdając sobie z tego sprawy. Oczywiście, trzeba przestrzegać dziennej dawki, ale w przypadku treningu nasz organizm może domagać się większej ilości aminokwasów rozgałęzionych, a my nie będziemy w stanie dostarczyć ich z mięsem, czy z jajkami.

BCAA to podstawowa odżywka, która nie ma skutków ubocznych (przy odpowiednim dawkowaniu), a jej wpływ na organizm jest pozytywny. Warto, więc stosować tę odżywkę, aby po treningu nie stać się wyjątkowo zmęczoną osobą, która nie ma już na nic ochoty. Będziemy spokojniejsi, nasz oddech będzie bardziej wyrównany, a trening szybciej przyniesie pożądane efekty.

Jakie BCAA jest najlepsze?

meczacy trening

Najwłaściwsze suplementy BCAA dla naszego organizmu to takie, które w swoim składzie zawiera najwięcej aminokwasów, a nie składników pobocznych. Właśnie dlatego warto wybrać Force4Him z BCAA, która charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów. To produkt, który sprawdzi się wśród początkujących sportowców, ale też doświadczonych zawodników, potrzebujących odżywek z najwyższej półki. Pamiętajmy, że w przypadku suplementów cena spada na dalszy plan, ze względu na ich działanie. Niekiedy najtańsze dostępne produkty mają minimalną zawartość pożądanych przez nas składników, a ich wykonanie jest dalekie od norm. Takie suplementy mogą powodować więcej szkód, niż pożytku.

Wszystko stosujemy z głową

energia na siłowni

Na koniec kilka słów o skutkach ubocznych odżywki. Podkreślamy tu jednak bardzo ważną rzecz – skutki uboczne BCAA występują tylko w przypadku przedawkowania suplementu. Akapit jest skierowany dla tych, którzy uważają, że umiar z odżywkami nie ma nic wspólnego.

Po pierwsze, wysoka dawka BCAA może spowodować objawy zatrucia pokarmowego. Duża ilość aminokwasów będzie dla organizmu nie do przyswojenia, a to wiąże się z ich „pozbyciem”. Nasze narządy będą podrażnione, a z pozytywnych skutków brania BCAA nie zostanie nic.

To tak naprawdę koniec skutków ubocznych. Inne mogą pojawić się, gdy nasz organizm jest nadwrażliwy na tę substancję. Jeżeli jednak tak jest, to poza suplementami nie możemy przyjmować żadnych posiłków, które zawierają wysoką dawkę BCAA. W sieci pojawia się też wiele nieprawdziwych opinii o tym, że aminokwasy rozgałęzione powodują impotencję, mają negatywny skutek na stawy, zaburzają pracę układu sercowo-naczyniowego i inne, tego typu podobne opowieści. Są to jednak tylko legendy, a żaden z tych skutków nie został nigdy potwierdzony naukowo. Spożywanie BCAA jest więc bezpieczne.

Podsumujmy

BCAA to bezpieczna odżywka, polecana nawet początkującym sportowcom. Aminokwasy rozgałęzione występują naturalnie, ale zapotrzebowanie na nie wzrasta wraz z wysiłkiem. Stosowanie BCAA warto skonsultować z doświadczonymi osobami, które podpowiedzą, jaką dawkę suplementu przyjąć. Forma stosowania nie jest najważniejsza, a my powinniśmy zwracać uwagę na skład produktu. Pamiętajmy też, że (jak z każdą odżywką) przedawkowanie BCAA przekreśla naszą ciężką pracę.

Wiedząc to wszystko możemy spokojnie sięgnąć po odżywki z BCAA. Miłego treningu!

powrót na górę strony